Buy ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR WARRENTY in Nepal
ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR WARRENTY
Rs 2,55,900 Rs 2,44,900 Save 4.30%
SKU: MTG-413
Key Specification:
  • Processor: Intel Core i7 14650HX Processor
  • Display: 16" WQXGA IPS, 120Hz Refresh Rate
  • Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB
  • Memory: 16GB DDR5 RAM
  • Storage: 512GB NVMe Gen 4 SSD
  • Windows 11 Home
  • 3 Years Warranty
The Acer Predator Helios Neo 16 PHN16S-71-76TK is a powerhouse gaming laptop, equipped with an Intel Ultra 7 processor, RTX 5060 8GB graphics, and a 16" WQXGA 120Hz IPS display for smooth, high-performance gameplay. With 16GB DDR5 RAM, 512GB NVMe Gen 4 SSD, and a durable 3-year warranty, it’s built for serious gamers.
ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR WARRENTY price in Nepal: Rs 244900.00. We are authorized distributor of ACER products including LAPTOP in Nepal. Buy ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR WARRENTY online from our e-commerce store and get delivered all across Nepal.
View Specifications
Product Name
Brand
ACER
Category
LAPTOP
Storage SSD
512 GB
RAM
16GB DDR5 RAM
Processor
Intel Core Ultra 7 255Hx Processor
Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB
Display
(1920 x 1200)
TOUCH SCREEN
No
Screen Size
16 inch
Battery Life
4–4.5 hours under mixed/light workloads
keyboard
RGB backlight
Purpose
gaming laptop, High Performance task, Gaming
Fingerprint
yes
Price in Nepal
You may also like
13% off
6% off
11% off
11% off