Buy ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR warranty in Nepal
ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR warranty
Rs 2,65,000 Rs 2,54,900 Save 3.81%
SKU: MTG-493
Key Specifications:
  • Processor: Intel® Core™ Ultra 7 255HX (15th Gen Architecture, 20 Cores/28 Threads, 30MB Cache)
  • AI Engine: Intel® AI Boost NPU for enhanced on-device AI processing
  • Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8GB GDDR7 VRAM (115W Max Graphics Power)
  • Memory: 16GB DDR5 5600MHz RAM (Dual-channel support)
  • Storage: 512GB M.2 PCIe Gen4 NVMe SSD
  • Display: 16.0" WQXGA (2560 x 1600) OLED, 240Hz Refresh Rate, 0.2ms Response Time, 100% DCI-P3, VESA DisplayHDR True Black 500
  • Cooling: 5th Gen AeroBlade™ 3D Fan Technology + Liquid Metal Thermal Grease
  • Connectivity: Killer™ Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, 2x USB-C (Thunderbolt 4), 3x USB-A 3.2, HDMI 2.1
  • Keyboard: 4-Zone RGB Backlit with dedicated PredatorSense and Copilot keys
  • Warranty: 3-Year Authorized Hardware Warranty
The Predator Helios Neo 16S AI (PHN16S-71) redefines "Slim Gaming." By integrating the latest Core Ultra "Arrow Lake" processors and RTX 50-series Blackwell graphics, this laptop offers desktop-class performance in a chassis under 19mm thick. The switch to an OLED panel provides infinite contrast and professional-grade color coverage, making it just as capable for video editing as it is for competitive gaming. Equipped with advanced AI features like Acer PurifiedVoice 2.0 and PurifiedView, it’s a future-proof investment for any high-end user.
ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR warranty price in Nepal: Rs 254900.00. We are authorized distributor of ACER products including LAPTOP in Nepal. Buy ACER PREDATOR HELIOS NEO 16 ULTRA 7 PHN16S-71-76TK 16" WQSGA IPS 120HZ DISPLAY 16GB DDR5 RAM 512GB NVME G4 SSD RTX5060-8GB WIN 11 HOME 3 YEAR warranty online from our e-commerce store and get delivered all across Nepal.
View Specifications
Product Name
Brand
ACER
Category
LAPTOP
Storage SSD
RAM
16GB DDR5 5600MHz (Upgradable to 64GB)
Processor
Intel® Core™ Ultra 7 255HX (20 Cores, 28 Threads, up to 5.2 GHz)
Graphics
NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 (8GB GDDR7, 115W TGP)
Native Copilot Support
Yes
Display
16" WQXGA (2560 x 1600) OLED, 240Hz, 100% DCI-P3, HDR 500
TOUCH SCREEN
No
Screen Size
16.0"
Battery Life
Up to 5 Hours
keyboard
4-Zone RGB Backlit Keyboard
Purpose
Elite Gaming / AI Development / 3D RenderingFingerprintNo
Fingerprint
No
Price in Nepal
You may also like
10% off
7% off
8% off